Choď na obsah Choď na menu
 


Blog - stredoveké pigmenty

Aké farby sa používali v stredoveku?

20220915_125459.jpg

Stredovekí umelci na maľbu preferovali svetlostále a vo vode nerozpustné minerálne pigmenty. Naproti tomu látky sa farbili  vo vode rozpustnými rastlinnými farbivami.  Pigmenty boli získavané z rôznych minerálov, niektoré boli dokonca vzácnejšie ako zlato.  

 

 

 

 

Najdrahším pigmentom bol ultramarín (ultra mare = spoza mora), s hlbokou modrou farbou. Vyrábal sa z minerálu lapis lazuli, ktorý sa ťažil iba v dnešnom Afganistane, a jeho použitie bolo znakom luxusu a oddanej zbožnosti (často sa používal pri maľovaní plášťu Panny Márie). 

 

Medzi ďalšie vzácne pigmenty patrí purpur, ktorého výroba bola náročná a zdĺhavá. Získaval sa varením a fermentovaním morských slimákov - ostraniek. Bol určený kráľom a cisárom, niekedy sa ním farbila celá strana pergamenu, na ktorý sa potom písalo strieborným atramentom (napr. Codex argenteus). 

Treba pamätať, že práca s niektorými stredovekými pigmentami môže byť nebezpečná, lebo často obsahujú ťažké kovy a toxické polokovy a iné škodlivé prvky (najčastejšie ortuť, olovo, arzén a síru). 

Tieto pigmenty boli používané na výrobu farieb. Na iluminovanie rukopisov sa najčastejšie používali gvaše a tempery. Gvaš je krycí akvarel, vyrába sa zmiešaním pigmentu, kriedy, a pojiva - arabskej gumy. Tempery ako pojivo používajú vajíčko, recepty sa môžu líšiť, niektoré používajú bielok, iné žĺtok a ďalšie celé vajíčko. 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.